Zdrowy sen – co to znaczy? 3 dolegliwości, które zaburzają sen

Dorosły człowiek poświęca na sen średnio 6-8 godzin w ciągu doby. Często okazuje się jednak, że sen nie zapewnia pełnej regeneracji organizmu. Dzieje się tak w wyniku różnorodnych zaburzeń, które przerywają naturalny cykl snu. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć.

Bezdech senny i chrapanie

Szacuje się, że z problemem chrapania zmaga się nawet 30% dorosłych osób. Przyczyną tego zaburzenia jest utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje turbulencje wprawiające podniebienie i języczek w drgania. Może to być wynikiem alergii, otyłości lub nieprawidłowej budowy górnych dróg oddechowych. Samo chrapanie nie zagraża życiu, zwiększa jednak ryzyko wystąpienia nadciśnienia, a nawet zawału serca. Jest również bardzo uciążliwe dla otoczenia.

Chrapanie często związane jest z dużo poważniejszym schorzeniem – obturacyjnym bezdechem sennym. Bezdech polega na występowaniu wielokrotnie nawracających w czasie snu przerw w oddychaniu i epizodach spłycenia oddechu. Bezdech nocny może powodować choroby zagrażające zdrowiu i życiu, w tym: wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, zawał serca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i insulino oporność.

Bezdech senny często nie jest prawidłowo diagnozowany, chrapanie łączone bywa z innymi dolegliwościami. Tymczasem leczenie schorzenia jest koniecznością. Może przebiegać na różne sposoby. Za jedną z najskuteczniejszych metod uważa się wytwarzanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych za pomocą aparatu CPAP. Ten sposób leczenia nie wymaga poddawania się inwazyjnym zabiegom, a efekty są często widoczne już po pierwszej sesji. Więcej na temat leczenia bezdechu dowiesz się ze strony http://zdrowysen.info/bezdech-senny.

Paraliż senny

Paraliż senny jest zjawiskiem naturalnym – dzięki niemu nie odgrywamy scen ze snutych marzeń sennych. Zdarza się jednak, że niekiedy umysł wybudza się, podczas gdy ciało pozostaje sparaliżowane. Mięśnie są porażone przy jednoczesnym zachowaniu świadomości Zaburzenie to pojawia się podczas zasypiania lub przy przechodzeniu ze snu do stanu czuwania. Niekiedy towarzyszy mu uczucie niepokoju, a nawet halucynacje wizualne i dźwiękowe.  Na szczęście paraliż senny ustępuje po maksymalnie kilkunastu sekundach.

Osoba cierpiąca na paraliż senny często gwałtownie wybudza się, bo ma wrażenie, że ktoś lub coś silnie uciska jej klatkę piersiową. Nie może jednak w żaden sposób poruszyć się, ciało pozostaje bowiem bezwładne.

Przyczyną paraliżu mogą być: silny stres, niedostatek lub nieregularność snu, zaburzenia immunologiczne. Paraliż senny nie stanowi zagrożenia dla życia, dlatego też z reguły nie jest leczony. Warto jednak wykonać badania neurologiczne, by przekonać się, że to nie objaw padaczki lub innych poważniejszych zaburzeń.


Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Około 10% osób na świecie zmaga się z mimowolnym tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki. Zaburzenie to pojawia się w czasie snu, wielu chorych nie jest więc nawet świadomych istnienia problemu. Tymczasem osoba cierpiąca na bruksizm może zaciskać szczękę nawet 10 razy mocniej niż podczas jedzenia. W wyniku tego z czasem pojawiają się uszkodzenia zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Nieleczone zgrzytanie zębami jest również przyczyną bólu głowy, ponadto prowadzić nawet to problemów z kręgosłupem.

Powodem występowanie bruksizmu mogą być wady zgryzu, źle dopasowane plomby, długotrwały i nadmierny stres, a także owsica.

Leczenie bruksizmu jest skomplikowane i wieloetapowe. Poza stosowaniem leków uspokajających i korekcją zgryzu zaleca się często zakładanie na noc specjalnej nakładki na zęby, która uniemożliwia tarcie zębami o zęby.