Sztućce srebrne, sztućce stalowe – jak je czyścić?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwracamy na detale. Liczy się dla nas styl, elegancja, luksus. Lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami. Jednak prócz wyglądu nie bez znaczenia jest dla nas jakość wykonania poszczególnych przedmiotów. Z tego względu wyposażając kuchnię inwestujemy w wysokiej klasy komplet sztućców, np. marki Hefra – wyjątkowo ekskluzywnych srebrnych, bądź solidnych, wytrzymałych ze stali szlachetnej. Mając ładny zestaw w domu trzeba jeszcze odpowiednio o niego dbać. Tylko wówczas będzie nam służył przez długie lata i wciąż wyglądał jak nowy.

Pielęgnacja sztućców srebrnych

Podstawową zasadą dotyczącą czyszczenia sztućców wykonanych ze srebra jest nieużywanie zmywarki. Komplety te należy myć tylko ręcznie. Najlepiej sprawdzi się tu roztwór przygotowany na bazie 3 litrów wody, 5 łyżek octu i 4 łyżek sody oczyszczonej. Należy go doprowadzić do wrzenia, a następnie moczyć w nim sztućce przez około 10 minut. Na koniec zestaw trzeba dokładnie wysuszyć i wypolerować bawełnianą lub flanelową ścierką, która nie porysuje srebra. Raz na jakiś czas warto również wypolerować sztućce specjalnym preparatem dostępnym na www.hefra.pl.

Czyszczenie kompletów ze stali szlachetnej

Sztućce ze stali szlachetnej są na tyle wytrzymałe, że możemy je myć w zmywarce. Stal nie reaguje bowiem na sól znajdującą się w składzie płynów zmiękczających wodę. Mimo to warto raz na jakiś czas odświeżyć ich wygląd za pomocą roztworu wody z octem w proporcji 2 litry wody i 2 łyżki octu. Niebyt estetycznego nalotu można natomiast pozbyć się poprzez namoczenie kompletu w 5% roztworze wodnym amoniaku lub w wodzie po ziemniakach w mundurkach. Jeżeli jednak na sztućcach widoczne są plamy z herbaty lub kawy powinniśmy wypolerować je wilgotną szmatką nasączoną solą lub sodą oczyszczoną.