Jak sprawdzić, czy ktoś jest dłużnikiem alimentacyjnym – czyli dlaczego Pan/Pani XYZ nie płaci za swoje dziecko?

 

Grubo ponad 300 tysięcy dłużników alimentacyjnych i kwota przekraczająca 11 miliardów złotych – takie dane udostępniła baza Biura Informacji Gospodarczej. Jak sprawdzić, czy ktoś jest dłużnikiem alimentacyjnym? Dlaczego Polacy zaniedbują rodzicielskie fundamenty?

Jak sprawdzić, czy ktoś jest dłużnikiem alimentacyjnym – charakterystyka

Jak sprawdzić, czy ktoś jest dłużnikiem alimentacyjnym? Odpowiedzi na to pytanie szuka zapewne wielu z nas. Dłużnikami alimentacyjnymi są przede wszystkim osoby, które na mocy orzeczenia sądowego mają wręcz nakaz płacenia zobowiązań alimentacyjnych. Alimenty tworzą określoną należność, którą dłużnicy powinni uiszczać na rzecz wierzycieli, czyli osób, na rzecz których zostały zasądzone alimenty. Zatem jak sprawdzić, czy ktoś jest dłużnikiem alimentacyjnym? Przede wszystkim warto podkreślić, że wierzyciel walcząc o zapłatę alimentów za granicą musi w pierwszej kolejności uzyskać prawomocne orzeczenie. Procedura obejmująca egzekwowanie alimentów poza granicami kraju znajduje zastosowanie także do ugody sądowej. Wiele osób wychodzi z założenia, że wystarczy im prywatne porozumienie co do wysokości zobowiązań finansowych zawarte pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem alimentacyjnym. Fachową pomoc prawniczą wraz z konsultacją znajdziecie Państwo na stronie: www.adwokat-nawojski.pl.

Jak sprawdzić, czy ktoś jest dłużnikiem alimentacyjnym w Polsce?

Jeżeli już wiemy, jak sprawdzić, czy ktoś jest dłużnikiem alimentacyjnym, należy spojrzeć na polskie prawo nieco inaczej. Zgodnie z zasadami – długi alimentacyjne powstają w czasie, kiedy egzekucja pieniężna jest nieskuteczna przez min. 2 miesiące. W praktyce oznacza to, że jeżeli partner bądź partnerka, nie płacą zasądzonych alimentów przez 60 dni, należy skierować sprawę np. do Funduszu Alimentacyjnego.

Szukasz pomocy prawnej? Zapoznaj się z ofertą kancelarii adwokackiej Przemysława Nawojskiego na stronie http://adwokat-nawojski.pl