Jak samodzielnie wykonać przegląd samochodu?

Dostępne aktualnie na rynku samochody są coraz bardziej bezobsługowe, a ich serwisowanie nie należy do najłatwiejszych. Mimo tego, między planowanymi przeglądami w warsztacie warto raz na jakiś czas samodzielnie zajrzeć pod maskę – zauważony odpowiednio wcześnie problem pozwoli na uniknięcie poważniejszej awarii i poniesienie dodatkowych kosztów.

Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego

Warto sobie zdawać sprawę z faktu, że nawet stosunkowo nowe jednostki miewają niekiedy skłonność do zużywania oleju. Coraz częściej o tego typu sytuacji powinna nas informować elektronika, lecz mimo to możemy sami sięgnąć po bagnet olejowy.
W dieslach z filtrem cząstek stałych dochodzi niekiedy do sytuacji, że oleju jest za dużo. To bardzo niebezpieczny objaw świadczący o tym, że do układu sterowania przedostaje się niespalone paliwo, co skutkować może między innymi obróceniem panewek i zatarciem tłoków.
Gdy już zajrzeliśmy pod maskę, warto sprawdzić również poziom płynu chłodzącego. Dobrym pomysłem jest także zajrzenie do zbiorniczka wyrównawczego – gdy znajdują się w nim ślady oleju, może to być objaw uszkodzonej chłodniczki EGR-u lub zaczynającej się niszczyć uszczelki.

Kontrola komory silnika

Równie ważne jest przyjrzenie się wężom gumowym oraz kablom i upewnienie się, że każdy z nich znajduje się na swoim miejscu i brak na nich śladów jakichkolwiek uszkodzeń.
Klasyczne interwały wymiany filtrów są przeważnie ustalane z założeniem, że samochód porusza się po zadbanych drogach. Niestety, nasza rzeczywistość wygląda przeważnie zupełnie inaczej, w związku z czym, warto wcześniej niż jedynie w czasie rutynowych przeglądów zaglądać do filtra powietrza. Gdy okaże się, że jest brudny lub zaolejony, niezbędna będzie jego wymiana.

Sprawdzenie oleju oraz płynu chłodzącego

Dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku kontrolowania poziomu podstawowych płynów eksploatacyjną przy każdym tankowaniu lub przed wyjazdem w dłuższą trasę. Zasada ta dotyczy także nowych samochodów – wbrew pozorom, często są one bardziej wrażliwe na niedobór oleju niż starsze konstrukcje.
Aby uniknąć kosztownych napraw warto przede wszystkim wybrać sprawdzonego dealera samochodowego. Ofertę jednej z firm świadczącej tego typu usługi znajdziemy pod adresem: https://anndora.mazda-dealer.pl/