Przygotowanie auta do dłuższej podróży

Wreszcie zagościła u nas wiosna i miejmy nadzieję, że zostanie na dłużej – a przynajmniej do lata. Cieplejsze miesiące sprzyjają przebywaniu na łonie natury, a tym samym podróżom! Długie weekendy, których nie brakuje wiosną i latem, oraz zaczynający się sezon urlopowy sprzyjają wyjazdom – w tym wycieczkom samochodowym, również tym dłuższym, niż weekendowy wypad za miasto!

Przygotowanie techniczne

Zanim jednak ruszymy na podbój Europy – albo i Azji, dlaczego nie! – warto sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu. Nie tyle nawet warto, co wręcz trzeba! Po wyjątkowo długiej i nieprzyjemnej zimie z naszym samochodem mogą dziać się różne rzeczy, a zmiana opon z zimowych na letnie to absolutne minimum, o które powinniśmy poprosić w warsztacie. Oprócz warto sprawdzić poziom płynów, które lubią płatać figle przy dużych, dobowych wahaniach temperatury, a także różnych newralgicznych części, takich jak klocki hamulcowe, paski klinowe i tym podobne komponenty, które – choć niewielkie – potrafią w dużym stopniu zaważyć zarówno na komforcie, jak i przede wszystkim bezpieczeństwie jazdy! Pamiętajmy, że auto powinniśmy serwisować w sprawdzonych warsztatach, jak na przykład serwis samochodowy Auto-Idea – https://autoidea.mazda-dealer.pl/strony/charakterystyka-319. Przed długą podróżą, oraz po zimie, warto również samochód dokładnie umyć zarówno z zewnątrz, jak i w środku.

Przygotowanie praktyczne

Kwestie motoryzacyjne mamy już za sobą. Zatem, co dalej? Teraz zostaje nam najprzyjemniejsza część, czyli przygotowanie do podróży! Oczywiście nie chodzi tutaj o rezerwowanie pokoi i rzucanie lotką do gry strzałki w kręcący się globus celem wybrania miejsca urlopu. Załóżmy, że to mamy już za sobą i została na sama logistyka. Warto zacząć od dokładnego zapoznania się z trasą – wiadomo, GPSy to fantastyczne wynalazki, ale do działania potrzebują takich rzeczy, jak zasięg czy baterie. Lepiej zatem znać dokładnie trasę naszego przejazdu oraz mieć na podorędziu dobre mapy samochodowe. Poza tym warto wybrać muzykę, która będzie nam umilała długie godziny w samochodzie. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, powinniśmy również zatroszczyć się o jakieś rozrywki dla nich. W innym przypadku rodzinna wycieczka szybko może przeistoczyć się w horror na kółkach. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład zakup specjalnych ekranów, na których maluchy mogą oglądać bajki.

Przed wyjazdem powinniśmy też dokładnie sprawdzić przepisy drogowe w krajach, przez które będziemy przejeżdżać, i jak najlepiej dostosować do nich nasz pojazd. Jeżeli to wszystko jest już zrobione, możemy ruszać w trasę!