Popularne karnisze galwanizowane

Obecnie 80% kupowanych karniszy to modele metalowe, galwanizowane. Ich duża popularność wynika głównie z większej trwałości i różnorodności w stosunku do innych modeli. Ogromna ilość kolorów, wzorów dekoracyjnych końcówek i różnorodność wsporników sprawiają, że można je dopasować do każdego pomieszczenia. Na co warto zwracać uwagę podczas wyboru?

Grubość rurki

Na polskim rynku dominują trzy średnice rurek do karniszy: 16mm, 19mm i 25mm, wszystkie dostępne na www.firany.com.pl. Te pierwsze stosuje się najczęściej do minimalistycznych pomieszczeń lub do lekkich firanek. Często montuje się je w kuchni lub łazience. Najczęściej wybierana średnica rurek to obecnie 19mm. Zapewnia utrzymanie ciężkich zasłon przy jednoczesnym zachowaniu subtelnego wyglądu. Z kolei na modele najgrubsze, 25 mm, decydujemy się przy urządzaniu dużych salonów bądź w wypadku, gdy chcemy powiesić ciężkie zasłony czy kotary. Wszystko zatem zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Wsporniki

Najczęściej kupowane wsporniki to modele otwarte od góry, tzn. przestrzeń, w której usadowiona jest rurka nie stanowi zamkniętego pierścienia lecz ma kształt łódki. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne zarówno przy montażu jak i przy zmianie firanek. Nie trzeba wówczas demontować całego karnisza. Jednocześnie nie ma obaw przed wypadnięciem lub przesuwaniem rurki, bo zabezpiecza ją śruba wkręcana od góry wspornika. Przy wielu karniszach mamy również do wyboru wsporniki klasyczne długie oraz te o bardziej nowoczesnym wyglądzie i nieco krótsze. Dłuższe modele należy zastosować, gdy nasze parapety lub kaloryfery wystają mocno poza obrys ściany. Natomiast w pomieszczeniach, gdzie montaż wsporników do ściany jest niemożliwy, skuteczną metodą będzie zastosowanie wsporników sufitowych.