Podręcznik operacyjny – ochrona systemu franczyzodawcy, baza wiedzy dla franczyzobiorcy

Podręcznik operacyjny stanowi opis prowadzonego przez franczyzodawcę biznesu oraz niezbędnych do jego poprawnego funkcjonowania metod. Forma pisemna gwarantuje właścicielowi sieci ochronę praw autorskich – jego pomysłów, know-how oraz tajemnic handlowych. Bardzo istotne jest zatem, by znalazły się w nim szczegółowe opisy kwestii związanych z codziennym prowadzeniem biznesu w ramach systemu franczyzowego. Franczyzobiorcy natomiast podręcznik operacyjny służy jako przewodnik po bieżącej działalności biznesowej. A zatem, jakie elementy powinny znajdować się w poprawnie skonstruowanym dokumencie?

Wprowadzenie

Wprowadzenie musi zawierać uwagi wstępne, które wyjaśniają podstawowe zasady działalności i filozofię biznesową franczyzodawcy. Powinny pojawić się tu także ogólne informacje dotyczące tego, czego franczyzobiorca może się spodziewać ze strony franczyzodawcy i na odwrót.

System operacyjny

Podręcznik to także zbiór szczegółowych informacji o systemie franczyzowym – instrukcja jak rozpocząć działalność i wyjaśnienie w jaki sposób i dlaczego różne elementy tworzą całość systemu.

Wyposażenie

Franczyzodawca musi także określić niezbędne do poprawnego funkcjonowania nowego punktu wyposażenie oraz wyjaśnić jego funkcje i sposoby użytkowania. Powinien w tym miejscu również podać wskazówki dotyczące rozwiązywania najczęściej występujących problemów oraz dane kontaktowe do dostawców i serwisantów.

Procedury operacyjne

W rozdziale tym zawrzeć należy wszelkie pozostałe informacje dotyczące działalności biznesowej, m.in. godziny otwarcia punktu, metody sprzedaży, uniformy pracownicze, standardy produktów, opłaty franczyzowe i inne.

Sprawdź jakie warunki współpracy oferuje Ci sieć franczyzowa http://rabat-detal.pl/