Ford Motor Company na przestrzeni lat

Henry Ford to postać, która za sprawą praktycznych samochodów w atrakcyjnej cenie zmieniła życie wielu ludzi na świecie. Co więcej, uruchamiając pierwszą ruchomą linię montażową oraz tworząc techniki masowej produkcji, amerykański inżynier ustanowił współczesne standardy światowej produkcji przemysłowej. Obecnie firma Ford jest jednym z najbardziej uznanych, nagradzanych i cieszących się szacunkiem ekspertów, a zarazem zwykłych kierowców koncernem motoryzacyjnym, którego pojazdy dystrybuowane są na całym świecie. W Polsce, m.in. w salonie Ursyn Car.

Pierwsze lata firmy i jej rozwój

W 1903 roku w Detroit Henry Ford założył przedsiębiorstwo motoryzacyjne Ford Motor Company. Po pierwszym roku działalności w Kanadzie otwarto pierwszą zagraniczną fabrykę, zaś po kolejnych czterech na rynku pojawił się Ford Model T, na którego stać było nawet średnio-zarabiających Amerykanów. Wyprodukowano więc około 15 milionów egzemplarzy. W 1927 zastąpił go Ford Model A. W czasie II wojny światowej na zlecenie wojska Ford produkował model GPW. Od początku lat 50. XX wieku powstawały modele: Ford Custom, Falcon, Mustang. Współcześnie w USA Ford zaliczany jest do dziesięciu najlepszych marek samochodów.

Dystrybucja w Europie

Pierwsza filia amerykańskiego koncernu powstała w Europie już w 1911 roku w Manchesterze (Wielka Brytania). Początkowo produkowano w niej Model T, natomiast w późniejszym okresie konstruowano typowo brytyjskie modele, np. Ford Perfect, Anglia, Popular, Cortina i Consul. W 1925 roku otwarto zakłady w Niemczech, a po wojnie w latach 60. obie filie, niemiecka i angielska zacieśniły współpracę i zaczęły produkować te same modele. Obecnie, co potwierdza www.ursyncar.pl Fordy dostępne są nie tylko we wszystkich państwach Starego Kontynentu, ale i na całym świecie.

Tags: