Alpakoterapia – praca z „żywymi maskotkami”

Dogoterapia, czyli terapia z psami oraz hipoterapia, czyli terapia z końmi znana jest przez wiele osób. Jednakże mało kto słyszał o alpakoterapii – wspomaganej towarzystwem alpak. Obcowanie z tymi zwierzętami ma pozytywny wpływ na zdrowie, a ich towarzystwo potrafi pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Największą moc ma tu dotyk, który poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i powoduje rozluźnienie. I chociaż alpakoterapia jest mniej popularna, to coraz więcej osób z niej korzysta, jak rownież coraz więcej osób decyduje się zostać alpakoterapeutą.

Czym jest alpakoterapia?

Alpakoterapia to dziedzina zooterapii, która wspomaga procesy wychowawcze i resocjalizacyjne. Terapia ta polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpakami – zwierzętami cechującymi się inteligencją, delikatnym usposobieniem i spokojem. Ma pozytywny wpływ na rozwój sfery emocjonalnej i poznawczej, jak również na poprawę samopoczucia pacjenta. Skutecznie też w pozytywny sposób motywują go do działania. Alpakoterapię stosuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jako metodę wspomagającą procesy terapeutyczne. Polecana jest również m.in. dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, porażeniem mózgowym, ADHD i zespołem Downa. Wspomaga także rozwój dzieci, które mają problemy emocjonalne. Poprzez opiekę nad zwierzętami osoby uczą się empatii i odpowiedzialności za drugą istotę. Ponadto tego rodzaju terapia wspomaga budowanie samooceny pacjenta oraz pewności siebie, a także wspomaga jego rozwój ruchowy.

Jak zostać terapeutą?

Jednym ze sposobów zostania terapeutą w dziedzinie alpakoterapii jest zapisanie się na kurs, np. za pośrednictwem strony internetowej www.szkoleniaics.pl. Oferta proponowana przez Innowacyjne Centrum Szkolenia obejmuje część teoretyczną (e-learning) oraz praktyczną, co łącznie daje 60 godzin zajęć, kończących się egzaminem. ICS przedstawia zagadnienia z dziedziny podstawowych informacji o alpakach, animaloterapii w terapii różnych schorzeń oraz celu i prowadzenia zajęć w towarzystwie alpak. Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzymuje legitymacje alpakoterapeuty oraz certyfikat.